Τώρα είναι 19 Απρ 2014 12:24

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Welcome
Καλώς ήρθατε στο Knives and Blades Greek Forum [KBGRF]

Παρακολουθείτε το forum ως επισκέπτης, όπου έχετε μειωμένη πρόσβαση στα θέματα. Με την εγγραφή σας αποκτάτε πλήρη πρόσβαση σε όλες τις ενότητες και υπηρεσίες, καθώς και την δυνατότητα επικοινωνίας με τα υπόλοιπα μέλη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, αλλά και του πινάκα συζητήσεων σε πραγματικό χρόνο. Η εγγραφή είναι γρήγορη, απλή και φυσικά δωρεάν.

Εγγραφή μέλους Knives and Blades Greek Forum

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 32 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: χρειαζομαι τα φωτα σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Ιαν 2013 21:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εισαι πρωτος''
Πολυ ωραιες κατασκευες..μπραβο'
Ηθελα και εγω καποια στιγμη να φτιαξω ενα τορνακι για διαφορες εργασιες,αλλα το αφησα..
Τωρα με εβαλες στη πριζα παλι...

http://www.homoknives.com/

Αναφέρετε αυτήν την δημοσίευση
Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Ιαν 2013 23:52 
Χωρίς σύνδεση

minos προφανως το inverter το θελεις για την ρυθμιση των στροφων αφου ειναι 1φασικο αν ειναι ετσι τοτε και ενας ροοστατης σε καλυπτει απλα και ομορφα κανε ερωτηση σε καποια ηλεκτραποθηκη υπαρχει και ενα κιτ που κανει αυτην ακριβως την δουλεια και κανει 20 ευρω δεν ξερω ομως αν καλυπτει τα χαραχτηριστικα του μοτερ σου θα βρω λεπτομερειες και θα σου πω.blade 33 η λογικη του βιδωτου τσοκ ειναι οτι οταν στρεφετε προς εσενα το τσοκ και εσυ δουλευεις το σκαρπελο ειναι σαν να κοντραρεις προς την μερια που βιδωνει και ετσι δεν εχεις προβλημα να χασεις το ξυλο με την λαμα του τρυπανιου μπορει απο την πιεση του σκαρπελου να συνεχισει να γυριζει η λαμα μεσα στο ξυλο και τοτε το εχασες ελπιζω να σε καλυψα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Ιαν 2013 23:55 
Χωρίς σύνδεση

να κανω ερωτηση στα σκαρπελα και μαχαιρια ξυλογλυπτικης που φτιαχνω για εμενα βαζω χερουλι απο ξυλο δεσπολιας ειναι πολυ πυκνο και σκληρο να βαλω το ιδιο για μαχαιρι γενικα πειτε μου τι ξυλο να βαζω σε λαβες

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Ιαν 2013 01:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

ότι θες μπορείς να βάλεις για λαβές!!! από μπλου τζιν μέχρι μετεωρίτη!!!!το κάθε ένα υλικό με διαφορετικό τρόπο
από ξύλα μπορείς να δουλέψεις σχεδόν με όλα απλά πρέπει να είναι σταθεροποιημένα που σημαίνει ξερά και ακόμα καλύτερα εμποτισμένα με φάρμακο για το σαράκι και την υγρασία , από τα πιο όμορφα ξύλα που εχω δουλέψει αρκετά σκληρό και με πολύ ωραία νερά είναι η ρίζα από εξωτικό δεντρό που φυτρώνει σχεδόν σε όλη τη Κρήτη ΕΛΙΑ φίλε μου , από αυτή που βγάζουμε το λαδάκι...και στο νησί έχει μπόλικη , τώρα αν δεν έχει δικές σου τράβα μια βόλτα στο γυοφυρο και βρες τη μάντρα του Κυρικλακη με τα καυσόξυλα , αυτός σκίζει ρίζες για τζάκια , ψάξε και διάλεξε όσα ξύλα θες με δέκα ευρώ μια ζωή μαχαίρια θα φτιάχνεις....
όσο για το ινβερτερ δεν έχει σχέση με το ντημερ το οποίο χαμηλώνει το ρεύμα στον ληαντηρα δε θέλουμε να μειώσουμε το ρεύμα αλλά τις στροφές , με το ντιμερ απλά ρίχνουμε και τους ίππους ενώ με το ινβερτερ ρίχνουμε μόνο τις στροφές και η ιπποδύναμη είναι στα υψη , αν δε κανω λάθος

Νικόλας

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Ιαν 2013 01:14 
Χωρίς σύνδεση

marksman έγραψε:
να κανω ερωτηση στα σκαρπελα και μαχαιρια ξυλογλυπτικης που φτιαχνω για εμενα βαζω χερουλι απο ξυλο δεσπολιας ειναι πολυ πυκνο και σκληρο να βαλω το ιδιο για μαχαιρι γενικα πειτε μου τι ξυλο να βαζω σε λαβες

Ωραίες δουλείες Μάρκο μια χαρα.
για ξύλα δες έδω

http://www.greekblades.com/topic-t573.html

και μοντερνίζοντας το θέμα σου βάζω φώτο με τον δικό μου ξυλότορνος .
εαν υπάρχει θέμα πες μου και θα τις σβήσω.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

έχει μοτέρ 1hp με μηχανική αλλαγή στροφών (τροχαλίες) και τσοκ για ξύλα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Ιαν 2013 02:31 
Χωρίς σύνδεση

κανενα προβλημα jimsain πολυ καλο το εργαλειο και πολυ εξυπνο το κινητο μερος ειναι κατι καλυτερο απο το δικο μου το θεμα με εμενα ειναι οτι προσπαθω να μην αγοραζω αλλα να κατασκευαζω το καθε part του μηχανηματος μου ετσι μου αρεσει να κουραζω το μυαλο μου δεν ειναι θεμα οικονομικο ειναι πως να στο πω το μοτιβο μου αχρηστα πραγματα να παρουν μορφη και να γινουν κατι ολοκληρωμενο,ουτε ξυλα αγοραζω κατι πεταμενο του δινω μορφη και αξια,τσοκ με σιαγονες εχω φτιαξει αλλα δεν το χρησιμοποιω ευχαριστω για τις πληροφοριες!minos το inverter για να κανει τις δουλειες που κανει εχει μεσα του εξαρτηματα και ενα απο αυτα ειναι και ο ροοστατης που ρυθμιζει την ταση το dimer διαμορφωνει την ροη της εντασης με ροοστατη κινησης νομιζω θα κανεις δουλεια.Η ελια ειναι δυσκολο ξυλο τα πιονια για σκακι που φτιαχνω ειναι απο τις δικες μου και σε συζητησεις που εχω με ξυλογλυπτες μου λενε το ιδιο θελει προσοχη αλλα αφου το λες και το εχεις κανει τοτε θα το κανω!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Ιαν 2013 09:43 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

marksman έγραψε:
το θεμα με εμενα ειναι οτι προσπαθω να μην αγοραζω αλλα να κατασκευαζω το καθε part του μηχανηματος μου ετσι μου αρεσει να κουραζω το μυαλο μου δεν ειναι θεμα οικονομικο ειναι πως να στο πω το μοτιβο μου αχρηστα πραγματα να παρουν μορφη και να γινουν κατι ολοκληρωμενο,ουτε ξυλα αγοραζω κατι πεταμενο του δινω μορφη και αξια

Εσυ πολυ αρχιζεις και μου αρεσεις,με αυτες τις αποψεις!!!!!!!!!!!

Ετσι μπραβο,αυτο ειναι το νοημα,οσο το δυνατο περισσοτερο απο αυτο
που φτιαχνουμε,να ειναι δικο μας,δικια μας κατασκευη....Εαν αγοραζεις τα
απαρτια ετοιμα,δεν λεγεσαι κατασκευαστης,αλλα μονταδορος...

Συγχαρητηρια...θα πουμε πολλα..

Μικρός ο Άνθρωπος, μεγάλη η Αγχόνη..

Ιππολύτη,"Μαχαίρι"® 1-1-2012

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Φεβ 2014 23:30 
Χωρίς σύνδεση

γεια σας παιδια θελω κ εγω τα φωτα σας!!θελω να φτιαξω εναν ξυλοτορνο.θα ηθελα για αρχη να ρωτησω οποιος ξερει εαν το μοτερ απο πληντυριο ρουχων κανει για ξυλοτορνο..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Φεβ 2014 00:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

sparta 300 έγραψε:
γεια σας παιδια θελω κ εγω τα φωτα σας!!θελω να φτιαξω εναν ξυλοτορνο.θα ηθελα για αρχη να ρωτησω οποιος ξερει εαν το μοτερ απο πληντυριο ρουχων κανει για ξυλοτορνο..

Το μοτέρ από το πλυντήριο
δεν κάνει για τον τόρνο
γιατί είναι μικρό σε ιπποδύναμη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Φεβ 2014 00:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

μπράβο ωραία πράγματα και όμορφα καλή συνέχεια Οι ροοστάτες (Dimmers) είναι ηλεκτρονικές διατάξεις που αυξομειώνουν το φορτίο

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 32 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
suspicion-preferred