Τώρα είναι 02 Οκτ 2014 17:24

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Welcome
Καλώς ήρθατε στο Knives and Blades Greek Forum [KBGRF]

Παρακολουθείτε το forum ως επισκέπτης, όπου έχετε μειωμένη πρόσβαση στα θέματα. Με την εγγραφή σας αποκτάτε πλήρη πρόσβαση σε όλες τις ενότητες και υπηρεσίες, καθώς και την δυνατότητα επικοινωνίας με τα υπόλοιπα μέλη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, αλλά και του πινάκα συζητήσεων σε πραγματικό χρόνο. Η εγγραφή είναι γρήγορη, απλή και φυσικά δωρεάν.

Εγγραφή μέλους Knives and Blades Greek Forum

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 42 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατασκευή Τόξου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Σεπ 2012 22:20 
Χωρίς σύνδεση

Ωραία ευχαριστώ Κώστα. Κατατοπιστικότατο το βιντεάκι.

Αναφέρετε αυτήν την δημοσίευση
Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2012 01:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Φιλε blade πως παει το τόξο μέχρι στιγμής ???

Ρωτάο γιατι τα περι παραδωσιακής τοξοβολίας με ενδιαφέρουν παρα πολυ. εχεις ενδιαφερθει ποτε να βρεις καμια ομάδα ?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2012 11:04 
Χωρίς σύνδεση

Λάμπρο όχι δεν το σκέφτηκα ποτέ για ομάδα τοξοβολίας.Το Τόξο το έφτιαξα με παρότρυνση ενός φίλου που του αρέσουν . Έφτιαξα ένα μικρό για αυτόν και μετά αυτό το μεγάλο για μένα. Δεν ξέρω αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε αγώνες τοξοβολίας (αν είναι τόσο καλό δηλαδή). Τα βέλη τα πετάει μια χαρά πάντως(δεν έχουν ακόμα μύτη όμως) .Το τόξο είναι στην φάση βερνικόματος τώρα και είναι τελιωμένο. μετά είναι τα βέλη και η φαρέτρα. Για φαρέτρα σκέφτομαι να βάλω κάτι κύλινδρους απο χοντρί χαρτόνι (βάζουν μέσα αφίσες συνήθως) και να το τυλίξω με δερματίνη ή δέρμα ή κάποιο ύφασμα τέλος πάντων για να ομορφύνει. Όλα όσο έχω φτιάξει μέχρι τώρα (μαχαίρι, τόξο, 2 βέλη) είναι σε επίπεδο bushcrafting και όχι κάτι σοβαρό. Το δικό σου daggeraki είναι πολύ ανώτερο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2012 12:04 
Χωρίς σύνδεση

Δεν θέλω να σας αποθαρρύνω αλλά καλό είναι να ξέρετε πως η ελληνική νομοθεσία θεωρεί το τόξο όπλο, δεν τα χωρίζει σε κατηγορίες με βάση την ισχύ τους, τα θεωρεί το ίδιο με τις βαλίστρες και επιτρέπει την κατοχή τους μόνο για σκοποβολή και χρειάζονται άδεια οπλοκατοχής! Τυπικά, ακόμη και τα τόξα από το jumbo χρειάζονται άδεια...

Τα παραπάνω προβλέπει το γράμμα του νόμου. Για να είστε σίγουροι πως δεν διατρέχετε κανέναν κίνδυνο μπορείτε να υποβάλετε γραπτά ερώτημα στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σας, προσοχή: ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ ώστε να σας απαντήσουνε εντός 20 ημερών. Δωρεάν είναι, οπότε δοκιμάστε το για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο ;)

Καλές και ασφαλείς κατασκευές σας εύχομαι :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2012 12:20 
Χωρίς σύνδεση

Ναι Caveman τα ξέρω όλα αυτά πολύ καλά.Εξάλου δεν σκοπεύω ναι το κουβαλήσω εκτός της αυλής. Μόνο άμα πάω καμιά μέρα στο δάσος για σκοποβολή :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2012 18:36 
Χωρίς σύνδεση

Αμα μαζευονταν καμια 10 ατομα να κανουνουμε αγονες TΟΞΟΒΟΛΙΑ ΠΕΔΙΟΥ - FIELD ARCHERY σε κατηγοριες Historical Bow και Freestyle Recurve οσο για αδεια το τοξο δεν χρειαζεται αλλα καλα ειναι να μην βγαινει παρα εξω απο το σπιτι...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2012 20:50 
Χωρίς σύνδεση

KOSTAS FONIAS έγραψε:
Αμα μαζευονταν καμια 10 ατομα να κανουνουμε αγονες TΟΞΟΒΟΛΙΑ ΠΕΔΙΟΥ - FIELD ARCHERY σε κατηγοριες Historical Bow και Freestyle Recurve οσο για αδεια το τοξο δεν χρειαζεται αλλα καλα ειναι να μην βγαινει παρα εξω απο το σπιτι...

κάτι δεν μας λές καλά φίλε μου. Εάν δεν χρειάζεται άδεια όπως λες τότε γιατί να μην βγαίνει από το σπίτι;;; :roll: :roll:

Εάν διαβάσεις την νομοθεσία περι όπλων θα δεις πως το τόξο ξεκάθαρα απαιτεί άδεια. Έχεις κάποια έξτρα υπεύθυνη πληροφόρηση;;;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2012 20:58 
Χωρίς σύνδεση

Σύμφωνα με την νομοθεσία πολλά μπορεί να θεωρηθούν όπλα φίλε caveman. Ακόμα και τα κουζινομάχαιρα άμα στα βρούνε μέσα στο αμάξι μπορεί να πας κατηγορούμενος. Απ' όσο ξέρω για τόξα δεν υπάρχει κάποια συναφή άδεια να εκδοθεί όπως γίνεται με τις κυνηγητικές καραμπίνες. Δεν είμαι απολύτως σίγουρος για τα τόξα αλλά νομίζω αρκεί να είσαι γραμμένος σε σκοπευτικό όμιλο και να έχεις δηλώσει το τόξο στον όμιλο οτι το χρησιμοποιείς για αγώνες τοξοβολίας ή κάτι τέτοιο. Δεν βγαίνει άδεια απο την κρατική ασφάλεια όπως για τα πυροβόλα όπλα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2012 21:07 
Χωρίς σύνδεση

Εχω ρωτησει παρα πολους σε διαφορα φορουμ και καποι μαλιστα πηγαν το τοξο στην αστυνομια και τους ειπαν δεν χρειαζεται αδεια και ρωτησα κιολας χωροφυλακες και με ειπαν τα ιδια, αμα αλαψε κατι τον τελευταιο χρονο δεν ξερω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Οκτ 2012 17:27 
Χωρίς σύνδεση

Συγχαρητηρια φιλε μου,

Μου φαινεται απιστευτο, εδω και 3 χρονια ψαχνω στο ιντερνετ και σε βιβλια οτιδηποτε εχει σχεση με ...τοξο, ποτε ομως δεν πιστευα οτι θα ευρισκα καποιον σε ελληνικο φορουμ να εχει ασχοληθει, μιας και η χωρα μας δεν εχει παραδοση στο σπορ.
Αφορμη ηταν καποιες διακοπες μου στην Κρητη, που στο ξενοδοχειο ειχε τοξοβολια με καποιον γερμανο ολυμπιονικη να επιμελειται το σπορ.
Ενθουσιαστηκα, την ιδια χρονια εκοψα ενα ισιο χοντρο κλαδι απο λιγουστρο δενδρο (οχι θαμνο, οχι οτι καλλυτερο για τοξο αλλα αποδεκτο στα "παραξενα" ξυλα για τοξο) που ειχα προσβαση κοντα στο σπιτι μου.
Παντως μεταξυ των καλλυτερων ξυλων ειναι το english yew (δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι ο ιταμος η ταξος), hikory (αμερικανικη αγριοκαρυδια την χρησιμοποιουν σε λαβες εργαλειων), ash (νομιζω αυτο που στα ξυλεμπορικα ονομαζουν δεσποτακι), οξυα, βελανιδια και σφενδαμος σε συναρτηση με το ειδος του τοξου που φτιαχνεις, οι δικοι μας προγονοι παντως κατασκευαζαν τοξα απο κρανια.
Το αφησα λοιπον να στεγνωσει για ενα χρονο και του εδωσα το αρχικο σχημα (self bow πυραμιδα).
Απο τοτε λογω φορτου εργασιας δεν το εχω προχωρησει σκεφτομαι ομως να το κανω αντικυρτο (recurve) θερμαινοντας τις ακρες και να επενδυσω την πλατη με τενοντες ζωου και κολλα ζωικη (sinew and hide glue backed), για καλλυτερες επιδοσεις και αντοχη.
Να προσθεσω στο κεντρο λαβη οξυας με ανοιγμα για το βελος (center shot).
Στο τελος αν μπορεσω θα προσπαθησω να επικαλλυψω την πλευρα αυτη με δερμα φιδιου που περαν του πρακτικου αποτελεσματος της αδιαβροχοποιησης (λογω του οτι οι τενοντες και η ζωικη κολλα ειναι ευαισθητα στην υγρασια), δινει και ενα απιστευτο αισθητικο αποτελεσμα.
Το κορδονι σκεφτομαι να το κανω ειτε απο τενοντες με την μεθοδο της αντιστροφης στρεψης ειτε απο κανναβη (το γνωστο μας πρασινο σπαγγο) με την ιδια μεθοδο, το οποιο ειναι υποδεεστερο σε αποδοση (πιο χοντρο κορδονι προσδιδοντας λιγοτερη ταχυτητα στο βελος) αλλα με αντοχη στην υγρασια χωρις επιμηκηνσεις.
Το βελος ειναι και αυτο βεβαια "επιστημη" απο μονο του.
Αν βρω τον χρονο και ολα αυτα μου "βγουν", λαμβανοντας υποψιν οτι εχω αγορασει και μια λιμα για να προσπαθησω για ενα μαχαιρι, θα ημουν ευτυχης αν μια μερα κατορθωνα να φτιαξω κατι που να "φερνει" στο τουρκικο αντικυρτο συνθετο τοξο (εδω ξυλο σφενδαμου, τενοντες, κερατο νεροβουβαλου και ζωικη κολλα ενωνονται σε ενα απιστευτο αποτελεσμα μηχανικης).
Θεωρω οτι το μικρο αυτο τοξο με την απιστευτη κινητικη ενεργεια που προσδιδει στο βελος μεσω της αντιστροφης στρεψης των υλικων (μια διαδικασια που κρατα απο 2-4 χρονια) ηταν οτι τελειοτερο κατασκευασε ποτε ο ανθρωπος στα οπλα του "παλαιου κοσμου".
Παροτι ολα τα λεγομενα ασιατικα συνθετα τοξα με κερατο κατασκευαζονται με παραπλησιο τροπο και το καθενα ειναι θαυμα μηχανικης απο μονο του, θεωρω οτι ειδικα το τουρκικο ειναι η επιτομη της τεχνικης αυτης.
Βεβαια ολα αυτα ισως παραμεινουν ευσεβεις ποθοι, μιας και ο χρονος μου (στο αμεσο μελον τουλαχιστο) ειναι περιορισμενος και μεσα σε αυτον πρεπει να ενταξω και την οικογνεια και τα κατοικιδια (2 σκυλους, 1 παπαγαλο και 10 καναρινια) και τις υποχρωσεις της καθημερινοτητας, ομως θεωρω οτι δεν ειναι κακο εστω και να ονειρευομαστε!
Ομως οποτε μπορω ξεκλεβω λιγο χρονο να ενημερωθω για τις αδυναμιες μου! (τοξα-μαχαιρια), οποτε μπορω χαζευω αριστουργηματα σαν και αυτα που φτιαχνουν τα παιδια εδω αλλα και παντου στον κοσμο.
Λογω του οτι δεν εχω συστηθει και ξαναγραψει εδω (συμερα εγινα μελος) να πω πως εδω σε αυτο το φορουμ, μου εκανε τεραστια εντυπωση το ποσο πολιτισμενα και φιλικα ειναι τα σχολια, με χιουμορ χωρις εμπαθειες, χυδαιοτητα η Ομηρικους καυγαδες, τουλαχιστο απο οσα εχω διαβασει ως τωρα.
Συγχαρητηρια στο φορουμ, συγχαρητηρια για τις μοναδικες κατασκευες και την μαστορια σε ολα τα παιδια (τα αριστουργηματα που ειδα εδω με κανουν να αμφιβαλλω για το αν θα πρεπει να αρχισω να δουλευω εκεινη την λιμα τορνου που αγορασα την περασμενη βδομαδα χα, χα), συγχαρητηρια ξανα και σε εσενα για το πανεμορφο τοξο σου και την μαστορια σου και ...καλες βολες.

Blade33 έγραψε:
Καλησπέρας φίλοι. Απ' οτι φαίνεται και από τον τίτλο είναι λίγο άσχετο με την κατασκευή μαχαιριών αλλά είπα να το μοιραστώ μαζί σας. Παράλληλα λοιπόν με την κατασκευή λεπιδών παντώς φύσεως :P φτιάχνω και αυτό το τόξο. Συνήθως τα μεσημέρια και βράδια που δεν μπορούμε να ενοχλήσουμε γείτονες με τα σφυροκοπήματα.
Το τόξο λοιπόν αυτό είναι φτιαγμένο με την τεχνική self bow, δηλαδή φτιαγμένο απο ένα ενιαίο κομμάτι ξύλο σκαλισμένο και κομμένο στο επιθυμητό σχήμα. Είναι απο κλαδί γλυκιάς. Συνήθως δεν χρησιμοποιείται αυτό το ξύλο και προτιμούνται άλλα λίγο πιο σκληρά όπως καρυδιά, ίταμος, λευκή καρυδιά, καστανιά, βελανιδιά κλπ. Βέβαια εγώ είχα αυτό στην διαθεσή μου απο κάτι γλυκιές που κόψαμε στο οικόπεδο οπότε το περιποιήθηκα λίγο και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.
Το τόξο είναι 1,5 μέτρο μήκος και έχει τράβηγμα γύρω στα 80-85 εκατοστά. Το βέλος που φαίνεται είναι ιδιοκατασκευή και αυτό από κλαδί κρανιάς και περασμένα φτερά κότας που σφάξαμε στο χωριό :) και έχει μήκος 80 εκατοστά.
Το τόξο το έδινα σιγά σιγά σχήμα για να ισιώσει και μετά να κουρμπάρει χρησιμοποιώντας μία αυτοσχέδια μήτρα για να πέρνει κλήση και ζεσταινωντάς το με το φλόγιστρο για να μαλακώνει να λυγίζει χωρίς να σπάσει.
Μου έμεινε τώρα να το αφήσω ακόμα λίγο για να στεγνώσει καλά και μετά να του περάσω ένα συντηρητικό ξύλου για να μην χαλάει και μετά ένα βερνίκι για να είναι και όμορφο.
Ελπίζω να σας αρέσει μέχρι στιγμής το αποτέλεσμα.

http://imgur.com/a/Ptmdo#2

Υ.Γ. Μην με παρεξηγείτε για τα ρούχα είναι της δουλιάς ;)
Κατα λάθος το έστειλα δύο φορές. Αν μπορεί κάποιος ας σβήσει το προηγούμενο. και με τις φωτό δεν έβγαλα άκρη και έβαλα το λίνκ απευθείας εδώ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 42 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
suspicion-preferred