Τώρα είναι 31 Οκτ 2014 22:05

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Welcome
Καλώς ήρθατε στο Knives and Blades Greek Forum [KBGRF]

Παρακολουθείτε το forum ως επισκέπτης, όπου έχετε μειωμένη πρόσβαση στα θέματα. Με την εγγραφή σας αποκτάτε πλήρη πρόσβαση σε όλες τις ενότητες και υπηρεσίες, καθώς και την δυνατότητα επικοινωνίας με τα υπόλοιπα μέλη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, αλλά και του πινάκα συζητήσεων σε πραγματικό χρόνο. Η εγγραφή είναι γρήγορη, απλή και φυσικά δωρεάν.

Εγγραφή μέλους Knives and Blades Greek Forum

Κανόνες Δ. Συζήτησης

Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παρακαλούμε ακολουθήστε μερικούς κανόνες - συστάσεις. Πριν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:
Ευγένεια Αποφεύγουμε τις παρεξηγήσεις!
Ήθος Δεν λειτουργούμε με τρόπο που δεν θα επιθυμούσαμε να λειτουργούν οι άλλοι απέναντί μας.
Εμφάνιση Τα μηνύματα μας πρέπει να γράφονται με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι greeκlish. Αποφεύγουμε να γράφουμε μόνο με κεφαλαία (είναι σαν να φωνάζουμε!)
Σεβασμός Δημοσιεύοντας κάτι στο φόρουμ, ζητάμε από τους άλλους (όσο παράδοξο και αν ακούγεται) λίγο χρόνο από την ζωή τους!

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 38 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Woodlore clone
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2013 14:06 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Παντα ηθελα να φτιαξω ενα αντιγραφο του περιφημου Woodlore του Ray Mears...

Εικόνα

Το δουλευα στο μυαλο μου απο το καλοκαιρι που σφυρηλατησα το ΚΑΜΑ,χωρις να εχω
μελετησει καλα τις φωτογραφιες για να διακρινω τις ιδιαιτεροτητες του μαχαιριου,και τα
μυστικα του...

Μετα το ΚΑΜΑ λοιπον,μελετησα,διαβασα,ειδα πολλες φωτογραφιες του (τεχνικα χαρακτηριστικα
δεν βρηκα,μηκη,πλατη,παχη κτλ κτλ)και επιασα ενα κομματι sleipner που ειχα,το κατεβασα με την
πλανη στα 4,5 χιλοστα και αποκοψα το βασικο σχημα,ριχνοντας και ματιες στις εκτυπωσεις
με τις φωτο παραλληλα..

Εικόνα

Αφου διαμορφωσα και την κοψη με σκανδιναβικες γωνιες στις 25 μοιρες οπως μου αρεσουν
αποφασισα να το βαψω διαφορικα..

Εικόνα

Κοσκινισμενη σταχτη απο το τζακι,κοπανισμενο καρβουνο και κοσκινισμενο επισης,και μπαντανας
πηλος σε υγρη μορφη....

Αναμειξη σε 1-1-2 αναλογια (25%-25%-50%)

Εικόνα

Και το υλικο ετοιμο να απλωθει στην λαμα,επειτα απο καλο ανακατεμα...

Εικόνα

Πραμα που εγινε παραυτα,πριν ξεραθει ο πηλος

ΕικόναΕικόνα

Παχος πλαινων στα 5-6 χιλιοστα,που προδευτικα σβηνουν προς την κοψη,ραχη ανοιχτη,χωρις πηλο,
αποκτα τασεις ανυψωσεις,σαν τσαρουχι η λαμα και δεν υπαρχει λογος..

Εικόνα

Στεγνωμα με το πιστολι ζεστου αερα,απο μακρια,δεν θελουμε να βρασουμε το νερο απο τον
πηλο,θα κανει πολλα ραγισματα και θα περνα η φλογα...Σιγα σιγα,ωστε να αλλαζει χρωμα σταδιακα..

Ραγισματακια θα κανει,εκτος αν κανουμε το κολπο με την τριμμενη χαρτοπετσετα (ενας φιλος
αγγειοπλαστης μου το ειχε πει) αλλα εγω προτιμω να κανει...Αφου κανει λοιπον τα μικρα
ραγισματακια,ξαναβουταω την λαμα στον υγρο πηλο,και καλυπτονται πια οι ρωγμες αφενος,αλλα
και η κοψη αφετερου,που ειχα αφησει ακαλυπτη στην αρχη γιαυτο το σκοπο...

Και βαφη.....

Σταδιακο και αργο ζεσταμα της λαμας στην φλογας που διαφευγει απο την πορτα του φουρνου,
και ψησιμο στην μη μαγνητικη περιοχη για 30 λεπτα,αστραπιαιο βουτηγμα στην σαπουναδα
μετα....

Αποτελεσμα???Πολυ σκληρη κοψη,μαλακη ραχη...

Εικόνα

Εικόνα

Εδω να πω οτι το Sleipner εχει πολυ χρωμιο,ειναι κραματουχος χαλυβας δηλαδη,και η γραμμη
της διαφορικης βαφης δεν φαινεται καλα,μετα τα γυαλισματα...Διακρινεται μονο αμεσως μετα
το σβησιμο...

Σειρα ειχε η διπλη επαναφορα στον φουρνο,εγω προτιμησα τους 180-190 κελσιου για
2,5 ωρες....

Και ξεκινησε η διαδικασια γυαλισματος,τροχισματος,ξαναγυαλισματος,θηκης κτλ κτλ κτλ,που θα δειτε
το απογευμα,με το τελειωμενο μαχαιρι...

Μικρός ο Άνθρωπος, μεγάλη η Αγχόνη..

Ιππολύτη,"Μαχαίρι"® 1-1-2012

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Woodlore clone
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2013 14:14 
Χωρίς σύνδεση

ωραια προσπαθεια...περιμενουμε κια την συνεχεια.
Λες να πιασει woodlor-ιτιδα το φορουμ?

αλλα για αυτο
Παράθεση:
τεχνικα χαρακτηριστικα δεν βρηκα,μηκη,πλατη,παχη κτλ κτλ)

το δικτυο ειναι γεματο με το σχεδιο του μαχαιριου! πως το εχασες?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2013 14:21 
Χωρίς σύνδεση

http://www.google.gr/search?q=woodlore+ ... d=0CCgQsAQ
http://www.survivalistboards.com/showthread.php?t=30566

να και η αληθεια ειναι οτι το πιο δημοφιλες λινκ ειναι νεκρο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2013 14:43 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

To πατρον της θηκης μου το εβγαλε ο Αλκης,φυσικα,γιατι εγω θα χαλαγα κανα στρεμμα δερμα...

Ραψιμο

Εικόνα

Λιγο πριν το βαψιμο

Εικόνα

Και τελειωμενο το συνολο

Εικόνα Εικόνα

Εικόνα

Οι "μυστηριες" γωνιωσεις της λαβης...

Εικόνα

Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Ενα γερο κορδονι μενει,να φρεζαρω την τρυπα της λαβης που θα περναει για να μην κοπει,
και ενα κορδονι στην θηκη ,στο κατω μερος...

Εντυπωσεις???

Δεν μπορω να πω οτι ειναι ...ομορφο μαχαιρι,τουλαχιστον γαι τα γουστα τα δικα μου...
Ομως,το ιδιο ειχα πει και για την Νεσσι,και για τα σκανδιναβικα...

Απο το λιγο που το δουλεψα σε σκαλισματα ξυλου,ειναι απιστευτα εργονομικο το σχεδιο αυτο...
Το εντονο drop της μυτης,εισχωρει παντου ,η σκανδιναβικη κοψη δεν εχει αντιπαλο σε ξυλουργικες
εργασιες,μπορεις να το χτυπησεις με ενα ξυλο στην ραχη να σχισεις ξυλα....Πολυ εργαλειο,
μπορει να μην ειναι κουκλι,αλλα εργαλειο ειναι!!!!!!!!

Αυτα,και θα φτιαξω και αλλο απο ρουλεμαν,αμα ανοιξει η κατασκευαστικη περιοδος..μου αρεσε τελικα!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2013 15:24 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

GreekPreparedness έγραψε:
ωραια προσπαθεια...περιμενουμε κια την συνεχεια.
Λες να πιασει woodlor-ιτιδα το φορουμ?

Mε πρόλαβες :lol: μαζί με τον Θοδωρή έφτιαξα και εγώ ένα.

Το μαχαίρι Θοδωρή φαίνεται πολύ καλό, και η λαβή όμορφη, ίσως ήθελε λίγο πιο έντονες τις καμπύλες στο κάτω μέρος της.
Με την νέα κατασκευαστική περίοδο (την άνοιξη) θα φτιάξουμε μερικές τέτοιες λάμες γιατί μου αρέσει πολύ αυτό το σχέδιο.

Η προσωπική μου σελίδα στο διαδίκτυο
Η σελίδα μου στο facebook

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2013 15:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Δεν μπορω να πω οτι ειναι ...ομορφο μαχαιρι,τουλαχιστον γαι τα γουστα τα δικα μου...
Ομως,το ιδιο ειχα πει και για την Νεσσι,και για τα σκανδιναβικα..

το μαχαίρι αυτό δεν έχει καμία σχέση με αυτό που παρουσιάζεις στις πάνω φωτογραφίες!!!
είναι εμφανισιακά απαίσιο ... επειδή σε ξέρω όμως και ξέρω οτι δε φταις εσύ για αυτό σε προσκαλώ στο σεμινάριο ταινιοληαντηρα που θα κάνω το πασχα να μάθετε να αξιοποιήσετε σωστά τα εργαλεία σας...
γνωρίζω οτι έριξες δουλειά στη λάμα και μελέτησες και διάβασες αρκετά αλλά μόνο από το διάβασμα και τα βίντεο στο γιουτουμπ δε βγαίνει ένα μαχαίρι , πρέπει κάποιος να σου δείξει και εσένα να δεις ότι είναι πολύ ευκολο....
το έχω πει πολλές φορές ένα μαχαίρι δε πρέπει να είναι μόνο χρηστικό αλλά και λίγο βιτρίνας δε βλάπτει.
μπορείς και καλύτερα!!!

Νικόλας

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2013 15:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Θοδωρης Αν. έγραψε:
To πατρον της θηκης μου το εβγαλε ο Αλκης,φυσικα,γιατι εγω θα χαλαγα κανα στρεμμα δερμα...

:D :D :D

Ωραίος για άλλη μια φορά! Τι να παρατηρησω...το σχεδιο, την θερμικη επεξεργασια, το φινιρισμα που φαινεται πως εγινε μαχη με τα γυαλοχαρτα...

Το σχήμα αυτό το ειναι βολικο για γενικη χρηση, κορυφή για ξύλα όπως λες, αλλα ψιλοσπαστικό σε γδάρσιμο και λοιπες εργασίες παρόμοιες. (δεν γινεται να τα έχουμε όλα προφανως). Το "άσχημο" συνηθίζεται και γίνεται αποδεκτό όταν κάνει τη δουλειά καλα πιστευω...

Μου αρέσει που είσαι συνεχώς στο ψάξιμο και τον πειραματισμό για νέα μονοπάτια, αυτό άλλωστε είναι για μένα ενα μεγάλο μερος της χαράς της δημιουργίας.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2013 19:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

8-) 8-) 8-)

xexe! Το θέμα είναι άμα είναι "εργαλείο" τα υπόλοιπα έπονται.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2013 19:52 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

minos έγραψε:
το μαχαίρι αυτό δεν έχει καμία σχέση με αυτό που παρουσιάζεις στις πάνω φωτογραφίες!!!

Το μαχαιρι που παρουσιασα,ειναι ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΟ-ΜΑ ΟΛΟΙΔΙΟ - με το μαχαιρι του
Mears....Ειδικα στην τελειωμενη του μορφη...Στο μονο σημειο που δεν ειναι ιδιο,ειναι
στο κατω μερος της λαβης,στο μπροστα σημειο,πριν το ρικασο,εκει το woodlore εχει
μια "μυτουλα" που εγω απο φορα παρελειψα να κανω...Συνφορουμιτες απο εδω,περισσοτερο
γνωστες του woodlore απο μενα,ξερουν επακριβως που λεω,π.χ. ο Κωνσταντινος που το ξερει καλα
το συγκεκριμενο σχεδιο...Καμπυλη ραχης,κοψη,παχη,μηκη λαμας,μηκη ολικα,γωνιωσεις λαβης,
ειναι παντελως ιδια...Η λαμα περαστηκε ανα 200 grit απο 180 μεχρι και 2000,ειδικα στο
τελευταιο εριξα ενα ΟΛΟΚΛΗΡΟ φυλλο,και περαστηκε και κρεμα γυαλισματος,γιαυτο και
εσβησε η γραμμη που οριοθετει την αρχη της κοψης...

Τωρα τις λες εσυ,και τι ειδες εσυ,πολυ θα ηθελα να μου το εξηγησεις,για να βελτιωθω..

Και θελω να μου πεις,εφοσον ξερεις καλα το σχεδιο του woodlore, πως ακριβως
εκρινες (εξ οσων ειδες στις φωτο)οτι θελω σεμιναριο λειαντηρα,για να
κανονισω τα εισιτηρια :lol: :lol:

dom έγραψε:
Το σχήμα αυτό το ειναι βολικο για γενικη χρηση, κορυφή για ξύλα όπως λες, αλλα ψιλοσπαστικό σε γδάρσιμο και λοιπες εργασίες παρόμοιες. (δεν γινεται να τα έχουμε όλα προφανως). Το "άσχημο" συνηθίζεται και γίνεται αποδεκτό όταν κάνει τη δουλειά καλα πιστευω...

Μου αρέσει που είσαι συνεχώς στο ψάξιμο και τον πειραματισμό για νέα μονοπάτια, αυτό άλλωστε είναι για μένα ενα μεγάλο μερος της χαράς της δημιουργίας.

Μα ετσι ακριβως ειναι φιλε Ντομ,αμα ειναι να φτιαχναμε ολοι τα σχεδια που γνωριζουμε καλα,
δεν θα υπηρχε προοδος,παρα μονο μονοτονια,και οπως λες πολυ σωστα,χανεται και η χαρα της
δημιουργιας...Στο επομενο που θα φτιαξουμε με τον Αλκη,με το σφυρι,θα ξερουμε επακριβως
πως θα το φτιαξουμε και αφου θα το εχουμε δουλεψει κιολας,θα ξερουμε και τι να βελτιωσουμε

Η λαβη ειναι απο ελια,τα πλακιδια συγκεκριμενα που ειχα πρωτοφτιαξει οταν κατασκευασα
το βακουμ,υπαρχουν φωτογραφιες τους σε εκεινο το θεμα..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2013 21:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

το μαχαιρι βγηκε μια χαρα και σιγουρα εβαλες πολυ δουλεια πανω......... αυτου του ειδους τα μαχαιρια δεν σου κανουν κλικ με την πρωτη ματια αλλα μετα απο χρηση δεν τα αποχωριζεσε ευκολα ..........απο φωτογραφιες πασχεις ...... !!!!!!!!!!!!! καμια αισθητη βελτιωση !!!!!!!!!!!!!!!τσττσστττστστστσττστσ !!!!!!!!!!!!!θελω να το δω απο κοντα!!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 38 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
suspicion-preferred