It is currently 20 Αύγ 2017 08:56

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Welcome
Καλώς ήρθατε στο Knives and Blades Greek Forum [KBGRF]

Παρακολουθείτε το forum ως επισκέπτης, όπου έχετε μειωμένη πρόσβαση στα θέματα. Με την εγγραφή σας αποκτάτε πλήρη πρόσβαση σε όλες τις ενότητες και υπηρεσίες, καθώς και την δυνατότητα επικοινωνίας με τα υπόλοιπα μέλη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, αλλά και του πινάκα συζητήσεων σε πραγματικό χρόνο. Η εγγραφή είναι γρήγορη, απλή και φυσικά δωρεάν.

Εγγραφή μέλους Knives and Blades Greek Forum

Forum rules

Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παρακαλούμε ακολουθήστε μερικούς κανόνες - συστάσεις. Πριν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:
Ευγένεια Αποφεύγουμε τις παρεξηγήσεις!
Ήθος Δεν λειτουργούμε με τρόπο που δεν θα επιθυμούσαμε να λειτουργούν οι άλλοι απέναντί μας.
Εμφάνιση Τα μηνύματα μας πρέπει να γράφονται με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι greeκlish. Αποφεύγουμε να γράφουμε μόνο με κεφαλαία (είναι σαν να φωνάζουμε!)
Σεβασμός Δημοσιεύοντας κάτι στο φόρουμ, ζητάμε από τους άλλους (όσο παράδοξο και αν ακούγεται) λίγο χρόνο από την ζωή τους!

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Ένα πολύχρωμο
ΔημοσίευσηPosted: 11 Αύγ 2017 21:17 
Χωρίς σύνδεση

Σήμερα σας παρουσιάζω ένα μαχαίρι από ατσάλι sleipner το ονομάζω πολύχρωμο γιατί η λαβή του ειναι από διαφορετικά κομμάτια κέρατο, λοιπόν έχουμε και λέμε,
ατσάλι Sleipner, λαβή από διαφορετικά κομμάτια κέρατο κριαριού με 2 διαχωριστικά από ορείχαλκο 0,5 χιλιοστό και 2 διαχωριστικά από ανοξείδωτο ατσάλι 1 χιλιοστό, χειροφυλακτήρας από ορείχαλκο. Μήκος κόψης 12,2 cm, μήκος λαβής 10,2 cm, πάχος 3,5 χιλιοστά θήκη από δρυ βαμμένη βέγκε όσο για της θήκες έχω πάρει δέρμα μοσχαριού και μόλις παραγγείλω χρώματα και κολλά θα φτιάχνω και δερμάτινες, ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας κάθε σχόλιο δεκτό
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Προφίλ  

Post subject: Re: Ένα πολύχρωμο
ΔημοσίευσηPosted: 12 Αύγ 2017 09:07 
Χωρίς σύνδεση

Μπραβο Βασίλη.εντυπωσιακο μαχαίρι εφτιαξες με πολυ ωραιους συνδυασμους χρωματων.μου αρέσει πολυ επισης το σχήμα της λαμας που έχεις δωσει όπως επίσης και η ξύλινη θηκη που δενει απιστευτα με την λαβη.καλη συνέχεια σου ευχομαι.

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: 12 Αύγ 2017 09:52 
Χωρίς σύνδεση

Βασίλη πολύ όμορφη κατασκευή αυτή με τα κέρατα !!!

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: 12 Αύγ 2017 10:49 
Χωρίς σύνδεση

Πολυ ομορφη η λαβη με τα διαφορετικα κομματια.Εχεις κανει πολυ ομορφη δουλεια και στη λαμα οπως και στη θηκη.Μπραβο σου.

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: 12 Αύγ 2017 17:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

πολυ ομορφο μαχαίρι και φαίνεται οτι θα ειναι ενας πολυ βολικος γδαρτης!

Να σε ρωτησω αυτα τα κομμάτια ανοξείδωτο απο τι προερχονται? Πως ανταποκρίνονται στο τρύπημα, λιμάρισμα κλπ;

το Blog μου

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: 12 Αύγ 2017 22:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Αν και δεν μου αρέσουν τόσες πολλές ροδέλες τη λαβή,
τελικά βγήκε πολύ όμορφο!!
Στο πίσω μέρος της λαβής έχεις βάλει κάποιο πόμελ?

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: 12 Αύγ 2017 23:06 
Χωρίς σύνδεση

γάτος έγραψε:
πολυ ομορφο μαχαίρι και φαίνεται οτι θα ειναι ενας πολυ βολικος γδαρτης!

Να σε ρωτησω αυτα τα κομμάτια ανοξείδωτο απο τι προερχονται? Πως ανταποκρίνονται στο τρύπημα, λιμάρισμα κλπ;
τα ανοξείδωτα ειναι λαμαρίνα 304 ινοχ που φτιάχνουν ανοξείδωτες κατασκευες τώρα κατά την εργασία δεν έχω κάποιο θέμα και τρυπάτε εύκολα και το λιμάρισμα το ιδιο, βέβαια ειναι περίπου ένα χιλιοστό.
vidologos έγραψε:
Αν και δεν μου αρέσουν τόσες πολλές ροδέλες τη λαβή,
τελικά βγήκε πολύ όμορφο!!
Στο πίσω μέρος της λαβής έχεις βάλει κάποιο πόμελ?
Γιώργο στο πίσω μέρος το έχω τρυπήσει το μισό κέρατο και έχει μπει μέσα λίγο η ουρά πιστεύω η κολλά που χρησιμοποίησα να μην με προδώσει του έκανα βέβαια κάποια τεστ και τα πέρασε θα δείξει, εσυ τι θα μου πρωτινές; και όταν λες πομελ τη εννοείς;

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: 13 Αύγ 2017 00:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

vasilis knives έγραψε:
Γιώργο στο πίσω μέρος το έχω τρυπήσει το μισό κέρατο και έχει μπει μέσα λίγο η ουρά πιστεύω η κολλά που χρησιμοποίησα να μην με προδώσει του έκανα βέβαια κάποια τεστ και τα πέρασε θα δείξει, εσυ τι θα μου πρωτινές; και όταν λες πομελ τη εννοείς;

Το κομμάτι που βάζουμε στο πίσω μέρος της λαβής για να συγκρατεί τη λαβή λέγεται πόμελ(pommel)
Θα μπορούσες να κάνεις μια τρύπα δύο χιλιοστά στο τελευταίο κομμάτι και να τρυπήσεις το κέρατο και την ουρά της λαβής και να βάλεις έναν πείρο.
Έτσι θα ήσουν απόλυτα σίγουρος ότι με την υγρασία δεν θα σου ανοίξει η λαβή.
Αν ξέρεις που σταματάει η ουρά, μπορείς να το κάνεις και τώρα αν θες.

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: 13 Αύγ 2017 11:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

πολυ ωραιαο μαχαιρι. με πολλη δουλεια πανω του.
επειδη ομως τα διαχωριστικα λαμακια που εχεις μπορει να επηρεασουν τη συνεκτικοτητα της λαβης, πιστευω και εγω πως το πομελ θα ηταν χρησιμο.

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: 14 Αύγ 2017 08:51 
Χωρίς σύνδεση

Πολυ ωραιο μαχαιρι με ωραιες εφαρμογες και την λαβη να τραβα το ματι.Απο κρατημα, η κερατινη λαβη τι λεει?Και αν θες, πες μας λιγα λογια για την θερμικη κατεργασια που εκανες στο sleipner

Προφίλ  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]