Τώρα είναι 21 Σεπ 2014 23:05

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Welcome
Καλώς ήρθατε στο Knives and Blades Greek Forum [KBGRF]

Παρακολουθείτε το forum ως επισκέπτης, όπου έχετε μειωμένη πρόσβαση στα θέματα. Με την εγγραφή σας αποκτάτε πλήρη πρόσβαση σε όλες τις ενότητες και υπηρεσίες, καθώς και την δυνατότητα επικοινωνίας με τα υπόλοιπα μέλη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, αλλά και του πινάκα συζητήσεων σε πραγματικό χρόνο. Η εγγραφή είναι γρήγορη, απλή και φυσικά δωρεάν.

Εγγραφή μέλους Knives and Blades Greek Forum

Κανόνες Δ. Συζήτησης

Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παρακαλούμε ακολουθήστε μερικούς κανόνες - συστάσεις. Πριν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:
Ευγένεια Αποφεύγουμε τις παρεξηγήσεις!
Ήθος Δεν λειτουργούμε με τρόπο που δεν θα επιθυμούσαμε να λειτουργούν οι άλλοι απέναντί μας.
Εμφάνιση Τα μηνύματα μας πρέπει να γράφονται με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι greeκlish. Αποφεύγουμε να γράφουμε μόνο με κεφαλαία (είναι σαν να φωνάζουμε!)
Σεβασμός Δημοσιεύοντας κάτι στο φόρουμ, ζητάμε από τους άλλους (όσο παράδοξο και αν ακούγεται) λίγο χρόνο από την ζωή τους!

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 27 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Σφυρηλατηση-Κατασκευη Puukko
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Απρ 2012 12:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

πολυ πολυ περιληπτικα η διαδικασια κατασκευης του τελευταιου μου σκανδιναβικου τυπου(ή puukko)μαχαιριου!για τη λαμα χρησιμοποιησα τον κωνο-θηκη ενος ρουλεμαν απο τροχο φορτηγου.

Εικόνα

αφου το κοψω το ζεσταινω για να ανοιξει ωστε να παρει τη μορφη λαμας..
Εικόνα

και μετα απο πολυ ''ξυλο'' παιρνει αυτη τη μορφη
Εικόνα

και αφου ξαναμαλακωσει στο καμινι λιμαρω τις κοψεις και τα σχεδια
Εικόνα

Εικόνα

η κατασκευη του jig ειναι λιγο προχειρη αλλα λειτουργει αψογα :D !μετα εχει σειρα η βαφη..
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

στην υπολοιπη διαδικασια ημουν λιγο τεμπελης και δεν εβγαλα φωτο οποτε παμε κατ'ευθειαν στο αποτελεσμα :D
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

λαμα:ρουλεμαν
λαβη:ορειχαλκος,κερατο βουβαλου και ριζα απο ίταμο

τα θετικα σχολια επιτρεπονται τα δε αρνητικα επιβαλονται :D
ελπιζω να μην σας κουρασα.ευχαριστω.Εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ και 11 Απρ 2012 16:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Σφυρηλατηση-Κατασκευη Puukko
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Απρ 2012 13:14 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Μπραβο ρε Κωνσταντινεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!

Επιτελους......νομιζα οτι ημουνα μονος ολα αυτα τα χρονια που ειχα "γυφτικα" χουγια....

Δεν μπορω να κρυψω την χαρα μου!!!!!! :D :D

Σιγουρα εχουμε να πουμε πολλα...

Μπραβο απο μενα,και.....κανονισε καφε!!!

Θελω σεμιναριο στις θηκες!!

Μικρός ο Άνθρωπος, μεγάλη η Αγχόνη..

Ιππολύτη,"Μαχαίρι"® 1-1-2012

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Απρ 2012 13:48 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Αν και όπως έχω ομολογήσει τα Σκανδιναβικά δεν είναι του γούστου μου. Δεν μπορώ όμως παρά να εκφράσω τον θαυμασμό μου για το συγκεκριμένο μαχαίρι και τη κατασκευή του, έστω και μέσα από αυτές τις λίγες φώτο. Πρέπει όμως φιλέ Κωνσταντίνε σε μια από τις επόμενες κατασκευές σου να τραβήξεις περισσότερες φώτο και να βάλεις περιγραφές, ώστε να είναι ένα είδος οδηγού για όσους θέλουν να δοκιμάσουν αυτή την τεχνική. Και μην ανησυχείς για τα κείμενα μπορώ να σε βοηθήσω και εγώ ώστε να είναι μια άψογη παρουσίαση! Είμαι σίγουρος ότι θα ενδιαφέρει πολλούς (είμαι ένας από αυτούς!!! :D :D :D ). Και αν τραβάει η όρεξη σου, κάποια στιγμή θα μας κάνεις και κάτι αντίστοιχο για τις Σκανδιναβικές υπεροχές θήκες σου!

Περά από τη πολύ κουβέντα το μαχαίρι είναι υπέροχο και ξερώντας από που άρχισε και βλέποντας που κατέληξε απλά δεν μπορείς παρά να το θαυμάσεις.
Μπράβο Αδελφέ!

Nickblade

Υ.Γ. Σου διόρθωσα τις φώτο να φαίνονται κατευθείαν στο κατάλληλο μέγεθος.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Απρ 2012 13:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Θοδωρης Αν. έγραψε:
Μπραβο ρε Κωνσταντινεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!

Επιτελους......νομιζα οτι ημουνα μονος ολα αυτα τα χρονια που ειχα "γυφτικα" χουγια....

Δεν μπορω να κρυψω την χαρα μου!!!!!! :D :D

Σιγουρα εχουμε να πουμε πολλα...

Μπραβο απο μενα,και.....κανονισε καφε!!!

Θελω σεμιναριο στις θηκες!!

σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου!γιατι γυφτικα χουγια;;θηκη δεν εφτιαξα ακομα.η θηκη που ειδες ειναι απο ενα αλλο puukko που εφτιαξα πριν εναμιση χρονο περιπου και ειναι παντα μαζι μου(αν ειχε στομα θα μ'εβριζε μ'αυτα που εχει τραβηξει).
Εικόνα
στις κλασικες θηκες δεν τα παω τοσο καλα γιατι δεν εχω πολλα εργαλεια :D στις σκανδιναβικες τα παω καλυτερα που ειναι πιο παραδοσιακες!για καφεδακι ή και τσιπουρακι οποτε θες(για να μου μαθεις να φτιαχνω και δαμασκηνα :D )

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Απρ 2012 13:57 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Σε αυτό το επίπεδο δουλειάς τι να πει κανείς.
Πιστεύω είναι το ανώτερο επίπεδο σε αυτό που λέμε χειροποίητο μαχαίρι.
Συγχαρητήρια Κωνσταντίνε από εμένα και για το σχέδιο και για την λαβή και για την θήκη.
Τελικά το αμονόσφυρο είναι ''γλυκό'' ;)

Η προσωπική μου σελίδα στο διαδίκτυο
Η σελίδα μου στο facebook

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Απρ 2012 14:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

τελειο μαχαιρι μπραβο σου .........!!!!!!! μου αρεσει πολυ το αποτελεσμα στην λαμα , και το ξυλο της λαβης ..........φοβερο κοματι.....!!!!!!!!! φοβερη δουλεια .....!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Απρ 2012 14:59 
Χωρίς σύνδεση

ααααχχχ....

εγώ είμαι λάτρης του σκανδιναβικού!!
Κουκλί! Αν και το λιμάρισμα στην πλάτη ίσως να ήταν περιττό!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Απρ 2012 15:15 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Κωνσταντινε, γεια στα χερια σου,φιλε. Ειναι η ολη διαδικασια απο το μηδεν σε μαχαιρι απλα υπεροχη. Η θηκη στο παλιο μαχαιρι τα σπαει, εγω δεν εχω ακομη προσπαθησει αλλα πιστευω του χρονου... Ο Caveman εχει δικιο, filework τετοια μαχαιρια απλα δεν χρειαζονται, ειναι στολιδια απο μονα τους. :D :D :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Απρ 2012 15:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Nickblade έγραψε:
Αν και όπως έχω ομολογήσει τα Σκανδιναβικά δεν είναι του γούστου μου. Δεν μπορώ όμως παρά να εκφράσω τον θαυμασμό μου για το συγκεκριμένο μαχαίρι και τη κατασκευή του, έστω και μέσα από αυτές τις λίγες φώτο. Πρέπει όμως φιλέ Κωνσταντίνε σε μια από τις επόμενες κατασκευές σου να τραβήξεις περισσότερες φώτο και να βάλεις περιγραφές, ώστε να είναι ένα είδος οδηγού για όσους θέλουν να δοκιμάσουν αυτή την τεχνική. Και μην ανησυχείς για τα κείμενα μπορώ να σε βοηθήσω και εγώ ώστε να είναι μια άψογη παρουσίαση! Είμαι σίγουρος ότι θα ενδιαφέρει πολλούς (είμαι ένας από αυτούς!!! :D :D :D ). Και αν τραβάει η όρεξη σου, κάποια στιγμή θα μας κάνεις και κάτι αντίστοιχο για τις Σκανδιναβικές υπεροχές θήκες σου!

Περά από τη πολύ κουβέντα το μαχαίρι είναι υπέροχο και ξερώντας από που άρχισε και βλέποντας που κατέληξε απλά δεν μπορείς παρά να το θαυμάσεις.
Μπράβο Αδελφέ!

Nickblade

Υ.Γ. Σου διόρθωσα τις φώτο να φαίνονται κατευθείαν στο κατάλληλο μέγεθος.

φιλε Νικολα κατ'αρχην σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια κι οπως ανεφερα και σε προηγουμενη δημοσιευση ειναι μεγαλη τιμη να δεχομαι φιλοφρονησεις απο επαγγελματιες μαχαιροποιους!η αληθεια ειναι πως νομιζα οτι οι φωτογραφιες ηταν ηδη πολλες και φοβηθηκα μη με βρισετε που ανεβασα τοσες πολλες!στο μελλον θα προσπαθησω να βγαζω περισσοτερες και ισως με τη βοηθεια καποιου φιλου και κανενα βιντεακι αλλα θα χρειαστω οπωσδηποτε βοηθεια στην επεξεργασια και το ανεβασμα τους μιας και ξερεις οτι δυσκολευομαι με την τεχνολογια :D .επισης για τα κειμενα παλι θα πρεπει να συνεργαστουμε γιατι ουτε με τα λογια τα παω τοσο καλα.η θηκη θα γινει προσεχως μετα το Πασχα και θα προσπαθησω να ειμαι πιο αναλυτικος!προς το παρον καταφερα να αλλαξω τη μορφη των φωτογραφιων για να μην πεδευονται τα υπολοιπα μελη οπως τις προηγουμενες(ενα ενα τα βηματακια)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Απρ 2012 16:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Caveman έγραψε:
ααααχχχ....

εγώ είμαι λάτρης του σκανδιναβικού!!
Κουκλί! Αν και το λιμάρισμα στην πλάτη ίσως να ήταν περιττό!!!

μαλλον εχεις δικιο οτι το λιμαρισμα στη ραχη ηταν περριτο.η αληθεια ειναι οτι στα σκανδιναβικα που φτιαχνω τη ραχη την αφηνω τελειως brute forge αλλα επειδη προοριζονται για χρηση bushcraft επρεπε να κανω πιο αιχμηρες τις γωνιες της ραχης για να παραγει σπινθηρες με το firesteel.κι αφου ξεκινησα να λιμαρω μου φανηκε ''γυμνο'' και ειπα να το ντυσω λιγακι :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 27 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Conan_77, JMARGA και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
suspicion-preferred