It is currently 27 Ιούλ 2017 09:37

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Welcome
Καλώς ήρθατε στο Knives and Blades Greek Forum [KBGRF]

Παρακολουθείτε το forum ως επισκέπτης, όπου έχετε μειωμένη πρόσβαση στα θέματα. Με την εγγραφή σας αποκτάτε πλήρη πρόσβαση σε όλες τις ενότητες και υπηρεσίες, καθώς και την δυνατότητα επικοινωνίας με τα υπόλοιπα μέλη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, αλλά και του πινάκα συζητήσεων σε πραγματικό χρόνο. Η εγγραφή είναι γρήγορη, απλή και φυσικά δωρεάν.

Εγγραφή μέλους Knives and Blades Greek Forum

Forum rules

Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παρακαλούμε ακολουθήστε μερικούς κανόνες - συστάσεις. Πριν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:
Ευγένεια Αποφεύγουμε τις παρεξηγήσεις!
Ήθος Δεν λειτουργούμε με τρόπο που δεν θα επιθυμούσαμε να λειτουργούν οι άλλοι απέναντί μας.
Εμφάνιση Τα μηνύματα μας πρέπει να γράφονται με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι greeκlish. Αποφεύγουμε να γράφουμε μόνο με κεφαλαία (είναι σαν να φωνάζουμε!)
Σεβασμός Δημοσιεύοντας κάτι στο φόρουμ, ζητάμε από τους άλλους (όσο παράδοξο και αν ακούγεται) λίγο χρόνο από την ζωή τους!

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 19 Δημοσιεύσεις ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Ο δικος μου ηλεκτρικος φουρνος
ΔημοσίευσηPosted: 09 Ιουν 2017 10:08 
Χωρίς σύνδεση

Καλημερα σας.Ελπιζω να ειστε ολοι καλα.Μετα απο πολλες αναβολες, αποφασισα τον τελευταιο μηνα να αρχισω δουλεια στον φουρνο που ειχα τοσο καιρο στο μυαλο μου.Τα υλικα τα ειχα μαζεψει εδω και κανενα χρονο σχεδον αλλα ολο και το ανεβαλα.Ειδα απειρα βιντεος στο γιουτουπι και διαβασα παρα πολλα κειμενα και αρθρα σχετικα με τους ηλεκτρικους φουρνους.Αρκετη βοηθεια πηρα και απο τα ποστ στο φορουμ μας και ιδιαιτερα ευχαριστω τους φιλους Αλκη και 2 Γιωργηδες (gkatsu και vidologos) για οτι πληροφορια μοιραστηκαν με τους υπολοιπους.Η διαδικασια λιγο πολυ γνωστη σε οσους ασχοληθηκαν με το θεμα.Το μεγαλυτερο μου προβλημα, το οποιο ελπιζω να μην μου βγει ξινο, ηταν στο να βρω τα θερμομονωτικα τουβλα κ23, αφου μονο το κοστος για να μου τα στειλουν ταχυδρομικως ηταν περα των 300 ευρω.Ετσι "αρκεστηκα" στο να χρησιμοποιησω καποιες θερμομονωτικες πλακες τζακιων απο ενα υλικο (δεν θυμαμαι ονομα) που μοιαζει πολυ με αυτο των κ23.Αντεχει στους 1300 και ηταν πολυ ευκολο να δουλευτει. Οι κολλησεις εγιναμ με πυριμαχη κολλα για τζακια.Διαστασεις εσωτερικες περιπου 20π χ 17υ χ 37μ.Υπολογισμενο και μετρημενο στο τελος γυρω στα 2800w με ελεμεντς απο συρμα Κanthal 1.3χιλ τα οποια τυλιξα μονος μου.Ηθελα να τον κανω λιγο πιο τουρπατο αφου φοβομουν την αποδοση των πλακων που χρησιμοποιησα just in case που λεμε :). Τις τελευταιες μερες, τον αναβω 1-2 φορες την ημερα με σταδιακη αυξηση της θερμοκρασιας απλα για να "στρωσουν" τα υλικα.Παντως εχτες, τους 600 βαθμους τους πηρε σε κατι περισσοτερο απο 5 λεπτα και το κοντρολερ δεν ξεπερασε την θερμοκρασια που του εβαλα για 3-4 βαθμους και την κρατησε εκει σταθερη κυμαινομενη απο τους 599-601.Την πρωτη φορα που τον αναψα μου την πεταξε και 40 βαθμους ισως αλλα καθε φορα ολο και μικρυνε αυτη η διαφορα.Οπως και να εχει αυτες ειναι καποιες φωτογραφιες απο την διαδικασια κατασκευης του.Στα πολυ αμεσα σχεδια ειναι η εφαρμογη ενος διακοπτη για να σβηνω τα ελεμεντ χωρις να σβηνει ο κοντρολερ κατι που αμελησα να βαλω απο την χαρα μου που δεν εγινε καμια εκρηξη οταν τον πρωτοαναψα και ισως ενα καλυτερο συρματωμα στο κοντρολ πανελ αφου ηταν "προσωρινο" για να δω αν θα δουλεψει (ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου ομως νομιζω).Μελλοντικα ενα καλυτερο κοντρολερ για να γινονται αυτοματα τα ramps που θελω και οχι χειροκινητα.Αυτα απο μενα και τωρα παω για διαβασμα για τις βαφες ;)
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Προφίλ  

Post subject: Re: Ο δικος μου ηλεκτρικος φουρνος
ΔημοσίευσηPosted: 09 Ιουν 2017 14:19 
Χωρίς σύνδεση

Πόλη καλή κατασκευή φαίνεται μπράβο, άντε καλοδούλευτος και καλές βαφές σου εύχομαι.

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: 09 Ιουν 2017 22:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Πολύ ωραίος ο φούρνος σου Αλέξη!!
Καλή επιτυχία στις βαφές σου τώρα.

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: 10 Ιουν 2017 08:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

καλοδουλευτος και καλες βαφες. απο καταναλωση ρευματος πως τα παει;

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: 10 Ιουν 2017 10:55 
Χωρίς σύνδεση

Σας ευχαριστω ολους.Η καταναλωση ειναι περιπου 2.8kw.Μετρημενο το ρευμα 10.5 αμπερ

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: 10 Ιουν 2017 15:00 
Χωρίς σύνδεση

Αλέξη καλορίζικος και καλές βαφές!!
Το θερμοστοιχειο που το έχεις βάλει? Επίσης από εξωτερική θερμοκρασία πως το βλέπεις? Κρατάνε οι πλάκες τη θερμότητα στο εσωτερικό?

"..και πολλά μέλλει να μάθεις αν το Ασήμαντο εμβαθύνεις"
(Η Γένεσις - Το Άξιον Εστί, Οδ. Ελύτης)

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: 10 Ιουν 2017 19:48 
Χωρίς σύνδεση

gkatsu έγραψε:
Αλέξη καλορίζικος και καλές βαφές!!
Το θερμοστοιχειο που το έχεις βάλει? Επίσης από εξωτερική θερμοκρασία πως το βλέπεις? Κρατάνε οι πλάκες τη θερμότητα στο εσωτερικό?

Σε ευχαριστω φιλε.Το θερμοστοιχειο το εχω βαλει στην πισω πλευρα στο κεντρο και 3 εκατοστα κατω απο την οροφη.Οσο για θερμοτητα στα εξωτερικα τοιχωματα, μεχρι στιγμης που δεν τον εχω δουλεψει κανονικα αλλα μεχρι τους 700 για κανενα τεταρτο, δεν νοιωθω τιποτα πανω τους.Φυσικα δεν αναμενω να ειναι ετσι αν δουλεψει καμια ωρα στους 800+.Παντως οι δοκιμες του ακομα συνεχιζονται και απο αυριο θα αρχισω να καταγραφω χρονους και θερμοκρασιες.Θελω να δω και οταν ειναι σβηστος ποση ωρα και πως κρυωνει.

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: 10 Ιουν 2017 22:19 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Καλοδούλευτος κι από εμένα και καλές βαφές σου εύχομαι !

Υ.Γ. Διαβάζω κάτι για 6 λεπτά στους 600 και κάπως μου έρχεται ! :lol: :lol: :lol:
Εγώ με έναν από Μπόνη αγορασμένο εδώ και καιρό κοιτάω υπομονετικά το ρολόι της ΔΕΗ να γυρνάει ....!!! :lol: :lol: :lol:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100010799703277

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: 10 Ιουν 2017 22:49 
Χωρίς σύνδεση

SPYROS έγραψε:
Καλοδούλευτος κι από εμένα και καλές βαφές σου εύχομαι !

Υ.Γ. Διαβάζω κάτι για 6 λεπτά στους 600 και κάπως μου έρχεται ! :lol: :lol: :lol:
Εγώ με έναν από Μπόνη αγορασμένο εδώ και καιρό κοιτάω υπομονετικά το ρολόι της ΔΕΗ να γυρνάει ....!!! :lol: :lol: :lol:

Να σε καλα Σπυρο.Σημερα απο τους 34 στους 700 σε κατι λιγοτερο απο 7,5 λεπτα.Πολυ ζωηρος μου βγηκε ο ατιμος :) :)

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: 14 Ιουν 2017 15:01 
Χωρίς σύνδεση

αν είναι εύκολο θα μπορούσες να μας πεις που μπορούμε να βρούμε σύρμα Κanthal 1.3χιλ? πόσο χρειαζόμαστε για ένα φούρνο σα το δικό σου και με τη κόστος? ακόμα θα ήθελα να ρωτήσω το σύρμα το τυλίγουμε σε 20χιλ διάμετρο (κάπου το γράφει .ο Άλκης)? ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Προφίλ  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 19 Δημοσιεύσεις ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]