Τώρα είναι 22 Οκτ 2014 00:32

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Welcome
Καλώς ήρθατε στο Knives and Blades Greek Forum [KBGRF]

Παρακολουθείτε το forum ως επισκέπτης, όπου έχετε μειωμένη πρόσβαση στα θέματα. Με την εγγραφή σας αποκτάτε πλήρη πρόσβαση σε όλες τις ενότητες και υπηρεσίες, καθώς και την δυνατότητα επικοινωνίας με τα υπόλοιπα μέλη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, αλλά και του πινάκα συζητήσεων σε πραγματικό χρόνο. Η εγγραφή είναι γρήγορη, απλή και φυσικά δωρεάν.

Εγγραφή μέλους Knives and Blades Greek Forum

Κανόνες Δ. Συζήτησης

Για να διασφαλιστεί η καλή λειτουργία του φόρουμ παρακαλούμε ακολουθήστε μερικούς κανόνες - συστάσεις. Πριν αποστείλετε ένα μήνυμα προσέξτε τα εξής:
Ευγένεια Αποφεύγουμε τις παρεξηγήσεις!
Ήθος Δεν λειτουργούμε με τρόπο που δεν θα επιθυμούσαμε να λειτουργούν οι άλλοι απέναντί μας.
Εμφάνιση Τα μηνύματα μας πρέπει να γράφονται με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι greeκlish. Αποφεύγουμε να γράφουμε μόνο με κεφαλαία (είναι σαν να φωνάζουμε!)
Σεβασμός Δημοσιεύοντας κάτι στο φόρουμ, ζητάμε από τους άλλους (όσο παράδοξο και αν ακούγεται) λίγο χρόνο από την ζωή τους!

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΜΑΧΑΙΡΙΟΥ ΣΕ ΑΡΝΕ "woodsman"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Δεκ 2013 22:01 
Χωρίς σύνδεση

Καλησπέρα, σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! χαίρομαι που σας αρέσει!! το συγκεκριμένο μαχαίρι το είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου και κάποια στιγμή θα ήθελα να το αγόραζα. Δέν μου είχε περάσει απο το μυαλό οτι μπορούσα να το φτιάξω εγώ..!!! Καλά που είναι ο Θωμάς και με τσίγκλισε :)
Έχει όντως ανοιχτήρι και ..ουρίτσα :))) τα οποία δεν μπόρεσα να μη τα κάνω. αλλάζει εντελώς το στύλ του χωρίς αυτά!

Απο εργαλεία έχω μια λίμα Νίκολσον,
μια λίμα για αλυσίδα αλυσοπρίονου,και μια τριγωνική μικρή,γωνιακό τροχό και δράπανο.

Ξεκίνησα με τον τροχό και κόψαμε, μια Κυριακή με τον καφέ!, το περίγραμμα του μαχαιριού.
Εικόνα
Εικόνα
κατόπιν με πέτρα λείανσης έκανα το περίγραμμα ακριβώς στο τελικό μέγεθος και ύστερα άρχισα το κατέβασμα της λάμας μέχρι τα 4.9mm
(δεν τελείωνε αυτο το κατέβασμα..!!)
έτσι έφτασε σε αυτό το στάδιο
Εικόνα

Αρχισα μετά τη διαμόρφωση της λεπίδας με τον οδηγό, και τη Νίκολσον να ..τρώει απίστευτα ωραία
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Στο τέλος της χοντρής διαμόρφωσης χρησιμοποίησα τον τροχο με γυαλόχαρτο Νο 40 πάνω και εξαφάνισα τα σημάδια της λίμας.Τρύπες, λιμακι, γυαλόχαρτα,γυαλόχαρτα,γυαλόχαρτα έως 220 Νο και αποστολή στο Στασινόπουλο για τη βαφή.
Γύρισε πίσω σκληρό και με ένα απίστευτο χρώμα απο το βάψιμο,που πολύ μετάνοιωσα που το χάλασα.. Το χάλασα μαθαίνοντας ακόνισμα όμως..!

Εφτιαξα και διαμόρφωσα τη λαβή και έκανα πάρα πολλές ώρες δοκιμές με ο,τι χημικό κυκλοφορεί μεσα στο σπίτι για να μαυρίσω το μαχαίρι,χωρίς όμως ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
Έτσι πήρα πατίνα για ασήμι και το πέρασα,και το ετριψα ελαφρά ύστερα ώστε να "φθαρεί". Μέτριο το αποτέλεσμα αλλά ο κύβος ερίφθει.
Η αργή οξείδωση είναι μονόδρομος για καλό αποτέλεσμα.
Τα βιδάκια με εξεπληξαν καθότι δεν χρειάστηκε καθόλου κόλα για τα ξύλα της λαβής, τη σφίγγουν καλά πάνω στο σώμα του μαχαιριού. Αλλά. είναι πολύ ευαίσθητα (πύρος αλουμινίου) και δέν είναι alen μετρικό. παρότι βοηθούν στο πιάσιμο θα τα ήθελα βυθισμένα στο ξύλο. Ο φόβος της ζημιάς όμως δέν με άφησε να κάνω τίποτα αλλό!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Δεκ 2013 22:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Ωραία παρουσίαση!!!
Τέτοια θέλουμε να βλέπουμε!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Δεκ 2013 10:46 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Γεια σου φίλε του Θωμά.
Πολύ ωραία η κατασκευή του μαχαιριού σου.
Μόνη παρατήρηση για τις βίδες που νομίζω ήθελαν να είναι χωνευτές στην λαβή.
Καλή αρχή σου εύχομαι και πιστεύω θα δούμε στο μέλλον πολύ ωραία πράγματα από εσένα.

Η προσωπική μου σελίδα στο διαδίκτυο
Η σελίδα μου στο facebook

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Δεκ 2013 11:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Thirevin έγραψε:
Γεια σου φίλε του Θωμά.
Πολύ ωραία η κατασκευή του μαχαιριού σου.
Μόνη παρατήρηση για τις βίδες που νομίζω ήθελαν να είναι χωνευτές στην λαβή.
Καλή αρχή σου εύχομαι και πιστεύω θα δούμε στο μέλλον πολύ ωραία πράγματα από εσένα.

Συμφωνώ με τον Άλκη για τις βίδες. Μπράβο και από μένα έχεις κάνει παρά πολύ καλή δουλειά!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Δεκ 2013 15:13 
Χωρίς σύνδεση

μπραβο κι απο μενα εκανες επαγγελματικη δουλεια με τα ελαχιστα εργαλεια!
αυτο μαλιστα ειναι μερακι !!!!!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Δεκ 2013 16:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Πολύ καλή δουλειά, προσεγμένο στη λεπτομέρεια σε ένα δύσκολο σχέδιο

Η λαβή είναι αφαιρούμενη ή κολλημένη ?
στο άρνε δεν συνίσταται αφαιρούμενη λαβή χωρίς κάποιου είδους προστασία -που δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει- γιατί με την παραμικρή υγρασία που θα περάσει κάτω από τα πλακίδια της λαβής θα σκουριάσει

καλή συνέχεια

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
suspicion-preferred